Ilie Bolojan îndeamnă românii să iasă la vot: „Nu suntem într-o situație ideală”

.

Ilie Bolojan i-a îndemnat pe români, miercuri, să iasă la vot și să voteze așa cum le dictează conștiința. Însă, președintele interimar a rugat oamenii să se gândească, înainte de a-și exprima votul, la „demnitate, la oamenii care lucrează”, „la normalitate”.

Ilie Bolojan, îndemn pentru români

Președintele interimar Ilie Bolojan a îndemnat românii să iasă în număr cât mai mare la vot, pe data de 18 mai, pentru a alege viitorul șef de stat.

„Nu putem să facem abstracţie de situaţia în care ne găsim pentru că nu suntem într-o situaţie ideală, trebuie să recunoaştem asta şi am spus duminica trecută, că vremurile liniştite au apus şi că fiecare român care se duce să voteze poate să facă istorie. Acum, de duminică într-o săptămână, cred că fiecare român care se va duce la vot va face istorie. Şi rugămintea mea este să vă duceţi să votaţi aşa cum vă dictează conştiinţa, dar gândiţi-vă la statutul României în această lume, gândiţi-vă la demnitate, la oamenii care lucrează, gândiţi-vă la normalitate, şi toate aceste lucruri înseamnă totuşi România europeană, România care munceşte, România care înţelege că performanţa se face cu seriozitate şi nu cu scandal”, a declarat Ilie Bolojan, citat de HotNews.

Citește și: George Simion recunoaște că promisiunea AUR de a face case la 35.000 de euro a fost o „formă de marketing”

Citește și: Cine este și cu ce se ocupă soacra lui Nicușor Dan. Ce a spus Liliana Grădinaru despre ginerele ei: „Foarte multe minciuni. Nimeni nu e perfect”

Președintele interimar, mesaj scurt după exprimarea votului

Discursul lui Ilie Bolojan a avut loc la câteva zile după primul tur al alegerilor prezidențiale, dar și după demisia lui Marcel Ciolacu din funcția de premier și numirea lui Cătălin Predoiu ca prim-ministru interimar.

„Am votat azi, la această secție de votare de lângă Palatul Cotroceni, fiind conștient de importanța acestor alegeri pentru România. De ce sunt alegeri importante: e o perioadă complicată, iar vremurile liniștite au apus. Președintele României va da direcțiile importante ale politicii noastre externe și a celei de apărare. De acestea va depinde siguranța țării noastre și faptul că vom rămâne o țară de încredere. În plan intern, președintele va trebui să colaboreze cu majoritatea parlamentară, cu guvernul pentru a reconstrui încrederea, pentru a reforma statul și pentru a crea oportunități și dezvoltare pentru români. Din aceste motive, fiecare cetățean responsabil care se prezintă la vot poate face istorie pentru România și îndemnul meu pentru toți cetățenii României este să se prezinte la vot, indiferent de opțiunea pe care o au. Votați așa cum vă dictează conștiința”, a spus atunci președintele interimar.

Citește și: Anunțul ministrului Finanțelor, Tanczos Barna, despre plata salariilor și pensiilor, în contextul crizei economice: „Există o presiune”

Citește și: Elena Udrea, declarație tranșantă despre alegerile prezidențiale. „În campanie minți ca să te voteze electoratul, după care nu-ți mai pasă”

Cel de-al doilea tur al alegerilor prezidențiale are loc duminică, 18 mai, iar românii au de ales între liderul AUR, George Simion, și primarul general al Capitalei, Nicușor Dan

Sursă foto: Facebook

Urmăreşte cel mai nou VIDEO încărcat pe unica.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News

PE ACELAȘI SUBIECT
   
Primești pe e-mail cele mai importante articole apărute pe Unica.ro!
Abonează-te la newsletter
buton