Donald Trump și Nicușor Dan, împreună la Summitul Nato. Cum au fost surprinși cei doi președinți

.
Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

Donald Trump și Nicușor Dan au participat la Summitul NATO de la Haga, precum și la dineul oficial, la invitația regelui Olandei. Președintele român a stat lângă cel american, în timpul fotografiei de grup. Cei doi ar putea avea și o întâlnire în cadrul evenimentelor din Olanda.

Donald Trump și Nicușor Dan, împreună la Summitul NATO

Marți, 24 iunie, președintele american Donald Trump a ajuns la Summitul NATO de la Haga. Acesta a fost fotografiat atunci când a coborât din avion, iar mai apoi s-a îndreptat spre spre dineul oficial, organizat de regele Olandei.

Înaintea evenimentului a fost realizată o fotografie oficială de grup, iar Nicușor Dan a stat în spatele omologului său american.

Evenimentul găzduit de regele Willem-Alexander și regina Máxima ai Țărilor de Jos are loc în Palatul Huis ten Bosch.

Citește și: Guvernul Bolojan anunță taxe noi pe social media, jocuri de noroc și criptomonede, plus majorări de accize și impozite

Citește și: Tentativă de asasinat asupra lui Volodimir Zelenski. Unde au reușit să se infiltreze serviciile secrete ruse

Președintele american, declarații controversate înaintea Summitului NATO

Înainte de a zbura la Haga pentru a participa la Summitul NATO, Donald Trump a făcut noi declarații controversate, punând sub semnul întrebării angajamentul SUA față de Alianță.

„Articolul 5 poate fi definit în mai multe moduri”, a declarat Trump în avionul spre Haga.

Afirmația președintelui american a generat îngrijorare în rândul aliaților, ținând cont de faptul că Articolul 5 reprezintă fundamentul NATO, ce garantează apărarea reciprocă a membrilor.

Citește și: Groenlanda, centrul unei bătălii geostrategice. Documentar uimitor despre insula pe care și-ar dori-o Donald Trump și Vladimir Putin

Citește și: Elena Udrea, aviz favorabil de la penitenciarul Târgșor pentru eliberare condiționată. Fostul ministru ar putea ieși mai devreme din închisoare

„Președintele american și liderii Statelor Unite sunt pe deplin angajați în favoarea NATO”, a încercat Mark Rutte, secretarul general al NATO, să calmeze spiritele.

El a îndemnat europenii să se concentreze pe creșterea cheltuielilor pentru apărare.

De asemenea, Ursula von der Leyen, președinta Comisiei Europene, a salutat „noile obiective istorice de cheltuieli„ pentru apărare, considerându-le „un pas înainte”.

În cadrul summitului, cele 32 de țări membre NATO vor confirma angajamentul de a aloca 5% din PIB pentru cheltuieli de securitate până în 2035. Această cerință a venit din partea lui Trump, care a amenințat că nu va mai apăra „rabagii” în caz contrar.

Sursă foto: Profimedia

Urmăreşte cel mai nou VIDEO încărcat pe unica.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News

PE ACELAȘI SUBIECT
   
Primești pe e-mail cele mai importante articole apărute pe Unica.ro!
Abonează-te la newsletter
buton