Intră în lumea Unica pentru a fi la curent cu cele mai importante informații din lifestyle-ul feminin.
Copilul de cinci ani din Sibiu care dispăruse de trei zile a fost găsit în viață. El se afla într-o zonă împădurită, la aproximativ 2 kilometri de locul din care a dispărut de lângă tatăl lui.
Copilul dispărut din Sibiu a fost găsit, după trei zile
Băiețelul de cinci ani care a plecat de lângă tatăl lui a fost găsit după 3 zile intense în care a fost căutat de sute de persoane.
„Minorul dispărut a fost găsit în viaţă”, a anunţat IPJ Sibiu.
„Minorul a fost identificat cu ajutorul camerei de termoviziune din elicopter. Din primele informaţii, acesta este în viaţă”, au transmis reprezentanţii Inspectoratului General de Aviaţie (IGAv).
Se pare că micuțul este teafăr și urmează ca salvatorii să ajungă la el. Toma Alexandru Zerestea are cinci ani și a dispărut luni, în timp ce se afla cu tatăl lui într-o zonă din extravilanul localității Sebeșu de Jos. El a plecat într-o direcție necunoscută și nu a mai revenit.
Tatăl lui a sunat la 112 ca să anunțe că i-a dispărut copilul și sute de oameni s-au mobilizat pentru a îl căuta. Peste 450 de persoane, polițiști, jandarmi, pompieri, militari, salvamontiști, voluntari, dar și echipe canine au ajutat la găsirea minorului.
Autoritățile s-au mobilizat
IPJ Sibiu a precizat că a fost verificată o suprafață de aproximativ 15 kilometri pătrați, atât în zone împădurite, cât și în zone greu accesibile.
„Conform procedurii în astfel de situaţii, a fost efectuată cercetarea la faţa locului, atât la domiciliul persoanei care face obiectul dispariţiei, cât şi la locul în care a fost văzută ultima dată, fiind prelevate de către specialiştii criminalişti probe în interesul cauzei. La ora 22:00 a fost transmis cel de-al treilea mesaj RO-Alert cu privire la dispariţia copilului, mesajul conţine semnalmentele acestuia”, au precizat, marţi, poliţiştii.