Părinții vor primi zile libere când se va suspenda prezența fizică la școală din cauza creșterii cazurilor de COVID-19

De Unica.ro, pe

Proiectul de lege prin care se acordă zile libere părinților pentru supravegherea copiilor în perioadele în care se suspendă activitățile didactice cu prezență fizică în școli din cauza înmulțirii cazurilor de COVID-19 a fost adoptat de Camera Deputaților. Conform proiectului de lege, zilele libere se acordă unuia dintre cei doi părinți pentru supravegherea copiilor cu vârstă de până la 12 ani.

Citeşte şi: Copiii din Crimeea, întrebați ce cred părinții lor despre „operațiunea specială” din Ucraina: „Spălarea creierului are loc chiar și în grădinițe”

Se acordă zile libere unuia dintre părinţi pentru supravegherea copiilor cu vârsta de până la 12 ani inclusiv, precum şi pentru părinţii care au în întreţinere copii sau adulţi cu handicap cuprinşi într-o formă de învăţământ, respectiv înscrişi în cadrul unei unităţi de învăţământ preuniversitar, inclusiv de educaţie timpurie antepreşcolară

Prevederile se aplică pe perioada stării de alertă şi după încetarea acesteia, dar nu mai târziu de finalizarea cursurilor anului şcolar 2021 – 2022, fără a se include vacanţele, în situaţia limitării sau suspendării activităţilor didactice care presupun prezenţa fizică a copiilor în unităţile de învăţământ, unde aceştia sunt înscrişi – se arată în proiect, potrivit Hotnews.

Foto – 123rf.com

Urmărește-ne pe Google News