Intră în lumea Unica pentru a fi la curent cu cele mai importante informații din lifestyle-ul feminin.
Nu spune nimeni să nu guşti – la propriu – farmecul… culinar al Revelionului şi al cortegiului de mese festive din jurul lui. Mănâncă pe săturate, gustând din toate, dar cu cap!
Alimente care nu se combină niciodată
Intoleranţa alimentară poate să apară nu doar din cauza cantităţilor exagerate de alimente consumate, ci şi din cauza asocierii lor total neinspirate. De exemplu:
– Dulciuri & făinoase şi/sau vegetale (legume şi fructe crude). O raţie crescută de dulciuri (în special cele cu creme, ciocolată, frişcă), savurată după o cantitate mare de legume şi fructe crude poate provoca o intoleranţă alimentară. – Carne & alcool şi băuturi reci. După abuzul de carne, poate să apară un sindrom de adaptare la persoanele care fac exces de alimente iritante (alcool), completat de un consum crescut de apă rece sau băuturi foarte reci (cu gheaţă), în încercarea de a reechilibra hidric organismul “stors” de transpiraţiile abundente (dansul din noaptea de Revelion). Aceste asocieri explică apariţia flatulenţei (bolboroseli, balonări, eliminare de gaze – jenant, nu glumă!). – Legume fierte &legume crude, cereale & seminţe.
Cine riscă întâi de toate
Persoanele cele mai expuse diverselor simptome dispeptice sunt cele cu: afecţiuni gastro-intestinale, labilitate psiho-vegetativă, boli endocrine, metabolice, dar şi copiii şi vârstnicii.
Înainte şi după mesele festive, organismul poate fi pregătit prin metode alternative, metode de relaxare prin masaj, reflexo-terapie, acupunctură, meloterapie, homeopatie, aromaterapie.
Ce riști dacă mănânci necontrolat
Trecerea rapidă la mese mai frecvente (tipic de Sărbători, când mesele la români se ţin lanţ: cu familia “mică”, apoi cu familia mare, cu naşii, cu finii, cu prietenii şi tot aşa). Riscuri: sindrom dispeptic numit hipostenic (ştiinţific). Mai pe şleau: senzaţia de prea plin, greaţă, eructaţii, râgâieli, repulsii alimentare. Dacă se mai şi depăşeşte cantitatea obişnuită de alimente, la o masă, cresc “şansele” de vărsături şi/sau diaree.
Renunţarea la o masă sau trecerea de la mese copioase, la mese sărace caloric (tipic pentru persoanele obeze, fie înaintea Sărbătorilor, fie imediat după Sărbători, dar şi pentru persoanele care ţin un post dur şi se înfometează.). Riscuri: hiperactivitate motorie şi secretorie a stomacului, cu reacţii chiar violente faţă de masa care urmează. Aceste reacţii pot fi mai accentuate după ce s-au consumat alimente greu digerabile (maioneză, frişcă sau creme) sau iritante (alcool, condimente iuţi).