Unde petrecem în weekend?

De Nicoleta Galeteanu pe

Suntem petrecăreţi din fire şi receptivi la sărbători ocazionale, iar weekend-ul care vine să alimenteze şi mai mult dispoziţia pentru distracţie, cu petreceri irlandeze sau autohtone…
… concerte de excepţie, artişti în premieră în România şi apariţii – surpriză ale trupelor româneşti.

Considerată una dintre cele mai influente personalităţi din muzica americană a anilor ’90, Lydia Lunch susţine primul său concert în faţa publicului românesc, în această seară, de la ora 21:00, în Club Control.
 
Scriitoare şi actriţă americană, artista a influenţat puternic underground-ul artistic new-yorkez din ultimele decenii. Cântăreaţa va evolua alături de noul ei proiect, intitulat Big Sexy Noise, care are în componenţă un trio de muzicieni remarcabili, intitulat Gallon Drunk.  
 
Un alt eveniment-premieră s-a pregătit sâmbătă, pentru amatorii de house, căci la Arenele Române are loc prima petrecere pe anul acesta marca Arena DNB. Evenimentul îi aduce pe aceeaşi scenă pe norvegienii Tony Anthem, de la Future Prophecies, Axl Ender şi românii Mighty Boogie şi JTR.  
 
Poţi cumpăra biletul din magazinele Base sau Boardera’s, la preţul de 15 lei sau poţi plăti 25 lei în seara evenimentului.  
 
St. Patrick’s continuă în Green Hours cu muzică irlandeză live; sâmbătă, clubul Fabrica sărbătoreşte doi ani de petreceri continue, iar în Hard Rock Cafe poţi ascultă muzica live a celor de la U2 , într-un concert susţinut de trupa tribut „The One”.

Tot vineri, îi poţi asculta pe cei de la Pasager în Club Tribute din Bucureşti.
Prima piesa a trupei, „Running out of time” a ajuns pe locul 4 în semifinala naţională Eurovision, piesă care nu a fost concepută special pentru acest concurs. Biletul se poate cumpăra de la intrare cu 30 lei.   
 
Muzica live revine şi în Gino’s, care a pregătit pentru iubitorii de jazz un fascinant concert „Smooth Jazz”, de la ora 21:00.  
 
Duminică ai parte de o seară de cabaret noir în Fire şi tot în ultima zi din săptămână poţi să vezi spectacolul trupei Mandinga, „Historia de un amor”, de la Sala Palatului.    

Pentru cei care ascultă muzică „grea”, două dintre cele mai cunoscute trupe americane de metal, Agalloch şi Alcest, susţin două incendiare susţinute în cadrul „Elite Dark Metal Evening” din Silver Church. (preţ bilet: 45 lei)

Vineri – concerte

St. Patrick Live Afternoon – Green Hours, 17:30
Lydia Lunch – Control, 21:00
Trupa 13 – Spice Club, 21:00    
R.A.S.A. & Mistic – Blue Night, 22:00    
Şuie Paparude -Turabo Society Club, 22:00    
Capriel Dedeian & Jazz Challenge – Green Hours, 22:00
Smiley – Bamboo, 23:00    
 

Petreceri

Distrează-te „100% Româneşte” – Club Flow, 22:00    
ZI-NE Play Party – Centrul Naţional al Dansului, 22:00    
Karaoke – Hard Rock Cafe, 21:00    
Party All Inclusive – Jaya Maison, 22:00   
Dj’s with Bad Haircuts & Logan – Other Side, 23:00    
Karaoke night – Frame Club, 23:00  
Underwater Love: Calamar Audio [Finland] – Suburbia, 22:00    
Fresh Fridays – Goblin, 22:00
Flower Shower – Elements, 23:00    
Kompakt Showcase – Studio Martin, 23:00

Lansare volum: „Principalele curente ale marxismului. Vârsta de aur” – Leszek Kolakowski – Librăria Cărtureşti – Verona, 18:00

Sâmbătă – concerte

Alina Manole – 1 an de Folk-Jazz sub Luna Pătrată – Clubul Ţăranului, 22:00   
Ziua internaţională a Francofoniei – C’arthe, 17:00    
AG Weinberger Band – Campanie Împotriva Recesiunii Mentale – Gyuri’s Pub, 20:30    
Smooth Jazz – Gino’s, 21:00
Richie Rich – Spice Club, 22:00    
The One – Tribut U2 – Hard Rock Cafe, 22:30
Passione – Soft Touch – Fratelli, 02:00   

Petreceri

Future Prophecies (dj set) – Arenele Romane, 22:00  
Pe-trecerea de pietoni – 100 Crossroads, 22:00    
2 ani de Fabrică – Fabrica, 21:00    
For those about to rock – Fire Club, 21:00    
ButterflyEffect Night – Silver Church, 22:00    
Black Party – Jaya Maison, 22:00    
 
Seb & TRG (The Infamous) – Other Side, 23:00    
Dance your shoes off ! – Club Flow, 22:00    
Psycho Whiskey Party – Club Helios, 22:00    
Grand Opening Party – Post Cochet, 22:00    
Made in Japan – Elements, 23:00    
Refresh Shoes Party – Tan Tan, 23:00

Conferinţe

Localizarea Atlantidei în Depresiunea Pannonica – Muzeul Naţional de Geologie, 11:00   

Duminică – concerte

Elite Dark Metal Evening (Part II) – Silver Church, 19:00   
C.I.A. – Goblin, 22:00    
Alfatec – Obey Club, 19:00    
Florin Răducanu Art Factory Project si Liceul de Muzică „George Enescu” – Green Hours, 20:00
   

Petreceri

Cabaret Noir – Fire Club, 19:00 
Taraba de hip-hop – Goblin, 16:00   
Good old time music – 100 Crossroads, 19:30    

Conferinţe

Univers Tărănesc – Muzeul Ţăranului Român, 10:00    
Lansare album: „Dreamocracy” – Nightpray – Silver Church, 18:30    
   

Expoziţii în weekend

George Enescu şi muzica lăutarilor români – Muzeul George Enescu, 10:00    
Urme (grafică, Lidia-Alina Nicolae) – Sala de lectură, 15:00   
Ipostaze feminine (fotografie, Roxana Enache) – Biscuit, 11:00   
Altamira – Sun Art Studio, 12:00    

Expoziţia Nikonistilor – Dalles, 10:00    
Co-Ga (grafică şi pictură, Corina Vasile şi Gabriel Bălaşa) – C’arthe, 12:00
Radu Afrim, fotografie – Librăria Anthony Frost, 10:00   
Traumatic Area – Cutia Paleologu (Ciprian Paleologu) – Recycle Nest, 17:00   
superEMBRIO (pictură şi obiect, Ramon Sadic) – MORA, 11:00    
 

Workshop-uri

Visual Playground – Bucureşti, 11:00    
Creativity Blueprints 2 – Orange concept store, 12:00
Gradina cu artisti – Muzeul Bucureştilor – Palatul Şuţu, 11:00

Târguri

Mega Kilipirim – Dalles, 10:00  
Târguri pe Kiseleff – Bucureşti, 09:00   
Chindia „Deschidere de sezon” – Alter Ego, 16:00    
Best Young Speakers – Nottara – George Constantin, 16:00  
Exploring the return of repression – Pavilion Unicredit, 14:00  
Pariu pe prietenie – Mojo – Brit Room, 18:00
Creezi sau Donezi – Orange concept store, 11:00  

Foto: NorthFoto

Urmăreşte cel mai nou VIDEO încărcat pe unica.ro

Lacul de basm din România care alungă depresia FOTO

Lacul de basm din România care alungă depresia FOTO