Regele Charles și Camilla au sosit astăzi în Franța, unde vor petrece trei zile. Cei doi au fost nevoiți să-și anuleze inițial vizita din luna martie pe fondul protestelor violente care cuprinseseră toată țara și să o reprogrameze pentru acum.
Camilla și-a făcut apariția într-o rochie-palton roz, de la Fiona Clare, și a atras toate privirile. Culoarea se pare că a fost aleasă cu un scop precis, deoarece Regina Elisabeta a II-a a purtat aceeași nuanță în timpul vizitei pe care a făcut-o în Franța, în 2014.
Camilla, pe urmele Reginei Elisabeta. A purtat în Franța o ținută roz
Rochiile palton sunt un element de bază pentru Camilla și au devenit în esență garderoba ei regală.
Ținuta strânsă pe în talie i-a pus în valoare silueta, dar i-a și dat și ceva bătăi de cap. Fusta evazată s-a ondulat în bătaia vântului când Regina a coborât din avion, dar aceasta a reacționat imediat și i-a oprit avântul cu câteva mișcări precise.
La capitolul accesorii, Camilla a ales o pălărie Philip Treacy, cu un desen cu frunze. Bereta a fost, însă, la un pas să îi fie smulsă de vânt în timp ce Regina și soțul ei, Regele Charles, schimbau câteva impresii cu Emmanuel Macron, care le-a ieșit în întâmpinare alături de soția lui, Brigitte Macron, la Arcul de Triumf, acolo unde cele două cupluri au participat la o ceremonie de comemorare și au depus câteva coroane de flori.
Spre deosebire de Camilla, soția lui Emmanuel Macron a ales o ținută sobră, un taior în talie și o fustă bleumarin.
Prim-ministrul Elisabeth Borne a fost cea care i-a așteptat la aeroport pe cei doi. Ba mai mult, a optat pentru o vestimentație asemănătoare cu cea a Camillei. Ea a ales să poate un sacou ciclam și o fustă neagră.
Regina a mai purtat ținute care poartă semnătura Fionei Clare și la alte evenimente. Pe site-ul ei oficial, creatoarea este descrisă ca fiind un designer premiat, care creează de peste 30 de ani haine frumoase, personalizate, formale, de seară de mireasă, cu modele clasice, elegante.
Charles și Camilla, vedetele la seara festivă de la Versailles
Charles și Camilla ar fi trebuit să ajungă în Franța în martie, dar din cauza protestelor violente și-au reprogramat vizita pentru acum. Regalii vor face popas la Paris, dar vor ajunge și la Bordeaux.
Călătoria va include și o cină grandioasă la Versailles, în prezența a peste 150 de invitați. Evenimentul va avea loc în Sala Oglinzilor.