Anul sabatic al Lilianei Ogun (35 ani), coach

.
Adaugă-ne ca sursă preferată în Google
În 2013, Liliana lucra deja 12 ani de în consultanță și comunicare și era foarte atașată de echipa ei, dar, interior, simțea că adevărata chemare nu mai era legată de profesia de consultant…

Ca și alți români, a simțit nevoia să iau o pauză de la ceea ce făcea, să “schimbe peisajul”, să iubească, să învețe o altă limbă și o altă cultură. Pe scurt:  a trecut printr-un an sabatic. Acum, este business coach, locuiește la Ankara și are un copil de un an.

an sabatic

Citește despre Liliana Ogun în articolul de mai jos și descoperă aventurile altor patru români care și-au luat ani sabatici în revista Unica de mai, recent apărută la chioșcuri.

„Când schimbi cu totul modul de viață, ai ocazia să înveți enorm despre procesul de schimbare.”

an sabatic

„În 2008, îmi descoperisem pasiunea pentru psihologie. Aveam un interes enorm pentru coaching și managementul schimbării. Și am început, cu foame, să-mi hrănesc interesul acesta nou. Am făcut o formare în coaching, am participat la nenumărate cursuri de dezvoltare personală, am citit mult pe tema schimbării și a leadershipului, m-am acreditat și, în final, am început să lucrez ca business coach, dar limitat, în timpul liber care îmi rămânea după jobul de consultant.

Îmi era greu să mă desprind afectiv de echipa în care activam și de toate beneficiile asociate cu profesia de atunci. În 2013 însă, viața m-a ajutat… L-am întâlnit pe viitorul meu soț, care este de origine turcă, și am fost pusă în situația de a mă gândi serios la ce vreau să fac atât la nivel personal, cât și profesional. Am luat decizia să renunț la job, să schimb țara și să mă căsătoresc. Practic, am inversat identitățile profesionale – îmi doream să-mi pun energia în rolul profesional de business coach.

Am plecat din România cu gândul să-mi dau voie să experimentez o vreme, să cunosc Turcia, să lucrez dacă vin spre mine proiecte de coaching, dar să nu le caut activ.

În primele două luni, am călătorit mult și am încercat să cunosc cât mai bine Ankara, orașul în care locuim. Am început un curs intensiv de turcă: o adevărată provocare, căci turca s-a dovedit a fi teribil de grea, mai grea decât mi-aș fi putut imagina!. Primele patru luni au fost crunte. Dar, după opt luni, am ajuns să înțeleg aproape totul și să vorbesc decent. În plus, m-am alăturat unor grupuri de expați care trăiesc în Ankara și m-a îmbogățit enorm să interacționez cu persoane cu un background cultural diferit de al meu din țări precum Australia, Canada, America, Franța, Germania, Maroc, Thailanda, plus țările din Orientul Apropiat.

S-au schimbat multe în mine la nivel interior. Am avut timpul necesar să mă cunosc mai bine, să descopăr realmente ce-mi place să fac, să mă studiez la nivel de tipare mentale și comportamentale, să-mi accesez zone care nu știam că există. Când schimbi cu totul modul de viață, ai ocazia să înveți enorm despre procesul de schimbare. E o experiență care îmi foloseste mult în prezent în lucrul cu clienții care mă aleg să le fiu coach. Fără dubiu, am avut enorm de câștigat și nimic de pierdut și nu regret nicio clipă decizia luată.”

Foto: arhiva personală a Lilianei Ogun

Urmăreşte cel mai nou VIDEO încărcat pe unica.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News

Primești pe e-mail cele mai importante articole apărute pe Unica.ro!
Abonează-te la newsletter
buton