Intră în lumea Unica pentru a fi la curent cu cele mai importante informații din lifestyle-ul feminin.
Romanița Iovan a dezvăluit că, pe lângă o alimentație echilibrată și un stil de viață activ, apelează și la un leac băbesc pentru a se menține tânără, la 60 de ani.
Romanița Iovan este un exemplu de feminitate și vitalitate la cei 60 de ani ai săi, împliniți în octombrie anul trecut. De-a lungul timpului, creatoarea de modă a dezvăluit trucurile care au ajutat-o să se mențină în formă. Pe lângă mișcare și o alimentație bogată în nutrienți, fostul model a implementat în rutina ei și un leac băbesc.
„Un truc este carafa cu apă în care pui un ban sau o linguriță de argint și busuioc proaspăt și lași așa peste noapte. A doua zi bei toată apa aia, 750 ml pe stomacul gol. Argintul purifică apa, busuiocul are și el un rol. E povestea unei doamne de 80 de ani care arăta de 55 și făcea asta”, spunea creatoarea de modă în urmă cu mai mult timp, pentru Ciao.ro.
Pentru a se menține în formă, creatoarea de modă mănâncă preponderent salate. În plus, Romanița evită să mănânce după ora 19 și este atentă să nu depășească un anumit număr de calorii.
„Dacă vrem să facem într-adevăr un efort, nu e un efort foarte mare, dar este un efort, este important să eliminăm câteva alimente și să ținem oarecum un număr suficient de mic de calorii. Practic nu ar trebui să avem mai mult de 1.500 de calorii pe zi. Dacă chiar ne dorim să slăbim. Și să nu mâncăm după ora 19:00. E simplu de ținut teoretic, mai greu este cu practica”, a mai spus Romanița, pentru sursa citată.