De Geo Berciu pe

Incredibil! O studentă ameninţată cu exmatricularea dacă nu se îngraşă!
De origine asiatică, Frances Chan are 20 de ani şi 42 de kilograme la o înălţime de 1,57 metri. Greutatea ei a fost însă considerată o adevărată problemă în momentul în care a mers la spitalul facultaţii pentru un control pentru un presupus cancer în septembrie 2013. Diagnosticul privind tumoarea nu a fost confirmat, însă studenta a intrat în atenţia medicilor.
Incredibil! O studentă ameninţată cu exmatricularea dacă nu se îngraşă!
De atunci, în fiecare săptămână ea trebuia să se prezinte la un control, în care i se lua sânge şi i se făceau tot felul de analize, iar, în paralel, a fost trimisă să stea de vorbă cu un psilog şi cu un nutriţionist. Totul pentru că era prea slabă!
Incredibil! O studentă ameninţată cu exmatricularea dacă nu se îngraşă!

Fiind bănuită că ar avea probleme de alimentaţie, deşi le-a explicat că aceasta este conformaţia ei şi a familiei, Frances Chan a fost chiar ameninţată cu exmatricularea dacă nu se îngraşă. Şi coşmarul a început pentru tânără, care a încercat din răsputeri o dietă de îngrăşare. „Am mâncat îngheţată de două ori pe zi, câte 3-4 cupe. Am mâncat prăjituri şi chipsuri al culcare. Am luat liftul în loc să merg pe scări”, s-a plâns Chan, care, cu chiu cu vai, a reuşit să pună două kilograme în plus la greutatea ei.
Incredibil! O studentă ameninţată cu exmatricularea dacă nu se îngraşă!

Speriată de ameninţarea cu exmatricularea care plana deasupra ei, studenta a scris un articol despre problemele sale, în care arăta că sănătatea nu se stabileşte numai pe baza IMC (Indicelui de Masă Corporală), iar unul dintre medicii de la Yale i-au dat dreptate, cerându-i şi scuze pentru situaţia delicată în care a  fost pusă timp de atâtea luni.
Incredibil! O studentă ameninţată cu exmatricularea dacă nu se îngraşă!

Tulburările de alimentaţie sunt frecvent întâlnite în campusurile universitare, de aceea se explică atenţia deosebită pe care spitalele universităţilor o acordă acestor gen de probleme.

INNA, apariție hot pe coperta revistei Unica iulie 2019