A învăţat până şi-a împlinit visul: „Voi fi singurul rrom de la Oxford!”

De Libertatea.ro pe

În ultimii ani, tot mai mulţi studenţi români au făcut impresie bună la Universitatea britanică Oxford, însă în august 2013 va începe cursurile acolo şi Nicu Copot, primul tânăr de etnie rromă.
Nicu Copot este elev în ultimul an la Colegiul Naţional Ştefan cel Mare din Târgu Neamţ, iar anul acesta a fost admis la prestigioasa Universitate Oxford. „Nu mi-a fost deloc uşor, au fost şi situaţii mai dificile, când profesorii nu aveau încredere în mine, mă marginalizau pentru că aparţin etniei rrome, dar eu n-am încetat să lupt – am învăţat, sunt olimpic la psihologie şi la filosofie şi am fost admis la Universitatea Oxford”, a mărturisit Nicu pentru Monitorul de Neamţ. Tatăl băiatului nu a fost foarte încântat, la început, de decizia sa, dar Nicu a ştiut să îl convingă.

Citeşte mai multe pe Libertatea.ro

EXCLUSIV! Melania Medeleanu și băiețelul său pe coperta Revistei Unica