Trofeul Palme d’Or a fost câștigat de un regizor japonez. Vezi lista completă a filmelor câștigătoare de la Cannes 2018

De Unica.ro pe
Câștigătorii Festivalului de Film de la Cannes 2018 au fost anunțați sâmbătă seară, în cadrul galei de decernare a premiilor, care încheie cea de-a 71-a ediţie a festivalului din sudul Franței.

Trofeul Palme d’Or a fost câștigat de regizorul japonez Hirokazu Kore-Eda, pentru pelicula Shoplifters, iar anunțul a fost făcut, ca la fiecare gală, de președintele juriului, actrița Cate Blanchett.

Andrey Zvyagintsev, Khadja Nin, Jury president Cate Blanchett

Andrey Zvyagintsev, Khadja Nin și președintele juriului, Cate Blanchett

Acesta este primul premiu Palme d’Or obţinut de un regizor japonez după “The Eel”, al lui Shohei Imamura, în 1997. Lungmetrajul Shoplifters spune povestea unei familii sărace, care trăieşte din furturile din magazine. Cineastul japonez s-a aflat acum pentru a şaptea oară în competiţia de la Cannes, unde a mai fost premiat în 2013, pentru filmul Like father, like son (premiul juriului şi menţiune specială a juriului ecumenic).

Cadru Shoplifters

Cadru Shoplifters, pelicula premiată cu Palme d’Or

În competiţia oficială din acest an a Festivalului de Film de la Cannes au fost proiectate 21 de lungmetraje din ţări precum Franţa, Statele Unite, Iran, Rusia şi China. Juriul de anul acesta a fost format din Cate Blanchett (preşedinte), Ava DuVernay, Denis Villeneuve, Kristen Stewart, Léa Seydoux, Chang Chen, Robert Guédiguian, Khadja Nin şi  Andrey Zvyagintsev.

Rossy de Palma, Terry Gilliam, Stellan Skarsgard, Olga Kurylenko, Adam Driver

Rossy de Palma, Terry Gilliam, Stellan Skarsgard, Olga Kurylenko, Adam Driver la Gala Cannes 2018

Lista filmelor câștigătoare la Cannes 2018 este următoarea:

Competiţia oficială:

Palme d’Or – „Shoplifters”, de Kore-Eda Hirokazu

Marele Premiu al Juriului – „BlacKkKlansman”, de Spike Lee

Premiul Juriului – „Capernaum”, de Nadine Labaki

Premiul pentru regie – Pawel Pawlikowski, pentru „Cold War/ Zimna Wojna”

Premiul pentru scenariu – „Lazzaro Felice”, de Alice Rohrwacher, şi „Three Faces” (r. Jafar Panahi), de Nader Saeivar

Premiul pentru interpretare masculină – Marcello Donte, pentru „Dogman”, de Matteo Garrone

Premiul pentru interpretare feminină – Samal Yeslyamova, pentru „Ayka”, de Sergei Dvortsevoy

Caméra d’Or – „Girl”, de Lukas Dhont

Palme d’Or pentru scurtmetraj – „All these creatures”, de Charles Williams

Menţiune specială a juriului pentru scurtmetraj – „On the border”, de Wei Shujun

Palme d’Or special – Jean-Luc Godard, pentru „Le livre d’image”

Un Certain Regard:

Marele Premiu – „Border”, de Ali Abbasi

Premiul Juriului – „Chuva e Cantoria Na Aldeia Dos Mortos”, de João Salaviza şi Renée Nader Messora

Premiul pentru regie – Sergei Losnitza, pentru filmul „Donbass” (coproducţie Ucraina, Germania, Olanda, Franţa şi România)

Premiul pentru interpretare – Victor Polster, pentru rolul din „Girl”, de Lukas Dhont

Premiul pentru scenariu – „Sofia”, de Meryem Benm’Barek

Cinéfondation:

Premiul I – „El verano del león eléctrico”, de Diego Céspedes (Universitatea din Chile)

Premiul al II-lea – „Kalendar”, de Igor Poplauhin (Rusia), şi „Dong Wu Ziong Meng”, de Shen Di (China)

Premiul al III-lea – „Inanimate”, de Lucia Bulgheroni (NFTS, Marea Britanie)

Premiile criticii internaţionale:

„Buh-Ning/ Burning”, de Lee Chang-Dong (Competiţia oficială)

„Girl”, de Lukas Dhont (Un Certain Regard)

„One Day”, de Zsófia Szilàgyi (Semaine de la critique)

Premiile Juriului Ecumenic:

Marele premiu: „Capernaum”, de Nadine Labaki

Menţiune specială: „BlacKkKlansman”, de Spike Lee

Semaine de la Critique:

Marele Premiu – „Diamantino”, de Gabriel Abrantes & Daniel Schmidt

Prix Fondation Louis Roederer de la Révélation –  Félix Maritaud pentru „Sauvage”, de  Camille Vidal-Naquet

Premiul Découverte Leica Cine pentru scurtmetraj – „Ektoras Malo: I Teleftea Mera Tis Chronias”, de Jacqueline Lentzou

Prix Fondation Gan à la Diffusion – Diaphana Distribution, distribuitor francez pentru „Sir”, de Rohena Gera

SACD –  Benedikt Erlingsson şi Ólafur Egill Egilsson, scenarişti ai „Kona Fer Í Strid”

Premiul Canal+ (pentru scurtmetraj) – „ A wedding day”, de Elias Belkeddar

Quinzaine des Réalisateurs:

Premiul Art Cinema – „Climax”, de Gaspar Noé

Premiul SACD – „En Liberté”, de Pierre Salvador

Premiul Europa Cinemas Label – „Troppa Grazia”, de Gianni Zanasi

Premier Prix Illy pentru scurtmetraj – „Skip Day”, de Patrick Bresnan şi Ivete Lucas

Carrosse d’Or – Martin Scorsese

Queer Palm –  „Girl”, de Lukas Dhot

Palm Dog – „Dogman”, de Matteo Garrone

Premiile Juriului Ecumenic:

Marele premiu: „Capernaum”, de Nadine Labaki

Menţiune specială: „BlacKkKlansman”, de Spike Lee

Sursă foto: Shutterstock

Urmăreşte cel mai nou VIDEO încărcat pe unica.ro

Câți bani câștigă Delia pe o oră de cântat

Câți bani câștigă Delia pe o oră de cântat