Adrian Văncică despre meseria de tată

De Libertatea pentru femei, pe

Simpaticul turmentat Celentano, din serialul “Las Fierbinţi”, de la PRO TV, ne vorbeste despre viaţa din spatele camerelor, despre familia lui si despre cât de mult îi place sa se implice în cresterea fiicelor sale.
Ai avut parte, cu siguranţa, de reacţii amuzante pe strada. Îmi poţi povesti una memorabila?
Sunt multe… Fanii serialului cu care ma întâlnesc îmi zic ca sunt mai slab decât la televizor, ca îmi sta bine si îmbracat curat. Mulţi ma roaga sa facem o poza si atunci când facem îmi spun: “Fa tu faţa aia a ta!”. (râde) Si ma felicita toata lumea. Speram ca acest proiect sa nu se încheie niciodata!
Se întâmpla, deci, sa fii strigat Celentano?
Da, mi se întâmpla. Pentru ca televiziunea este mijlocul de expunere care îţi aduce notorietate. Si mi s-a întâmplat asta nu numai aici, în ţara, ci si în vacanţe. Uite, îmi amintesc ca eram în Grecia. La intrarea în pestera Drogarati, vreo cinci moldoveni au venit la mine si m-au luat în braţe ca pe un vechi prieten pe care l-au revazut dupa mulţi ani. Evident, am stat de vorba, ne-am pupat, am facut poze. Alta data, pe plaja, a venit la mine un domn foarte dichisit care mi-a zis direct pe nume, Adrian Vancica, dupa care am stat de vorba si am facut poze.
Soţia ta (n.r.: Elena) glumeste pe seama aceasta?
Nu, nu a fost cazul.
Cine din familia ta urmareste constant serialul?
Mama si tata nu rateaza nici un episod. Sunt telespectatori fideli. Iar mama strânge toate interviurile pe care le dau în presa, are aproape toate decupajele din ziare, înca de pe vremea când eram student. Asadar, cel mai probabil si acest interviu se va regasi în colecţia mamei dupa apariţie.
Cum e sa fii tata de fete? Ce vârste au Thea si Mara?
Au 6, respectiv 4 ani. N-am cum sa compar cu ipostaza de tata de baiat, ca nu stiu cum e. Tata de fete este frumos sa fii, include mai multa sensibilitate decât cred eu ca este la baieţi. Ele au rochiţe, nu salopete, au pantofiori aurii, nu tenisi de fotbal. Cam asta e lumea.
Cu cine seamana fetele?
Cea mare seamana cu soacra-mea, iar cea mica a luat tot de la mama. Cea mare e priceputa la facut si desfacut masinuţe si roboţei, am tot observat-o, si are o gândire inginereasca, logica. Bine, în acelasi timp, e si talentata: uite, de exemplu, îi place sa deseneze (si deseneaza frumos). Cea mica e foarte inteligenta, e desteapta, ma surprinde folosind cuvinte pe care copiii de vârsta ei nu le folosesc. Îmi da raspunsuri care ma surprind. Ţine minte cuvinte dificile si, culmea, le si foloseşte cum trebuie, în contextul corect.
În zilele noastre pare ca devine tot mai dificila gestionarea timpului. Cum te descurci si cum îţi place sa-ţi petreci timpul liber?
În timpul liber îmi “spal creierul” cu jocuri pe diferite console. Daca citesc, citesc cu un scop, daca scriu, scriu pentru standup sau ce mai scriu eu, deci acesta nu este timp liber pentru mine. Si nici timpul petrecut cu fetele mele nu e timp liber, pentru ca iau în serios cresterea unui copil. Am citit si carţi de spre cresterea si psihologia copiilor. Acum suntem în perioada în care am gasit scoala potrivita pentru cea mare si încerc sa o pregatesc pentru aceasta schimbare, ea urmând sa mearga la clasa pregatitoare din toamna. Si i-am prezentat toata aceasta chestie cu mersul la scoala ca pe un premiu.
Ce îţi doresti pentru viitorul mai mult sau mai puţin îndepartat?
Lucrez la ce îmi doresc, acum… sa vedem si daca îmi iese. Îmi doresc sa ajung sa fac numai ce-mi place, fara sa fiu obligat sa fac ceva ce nu-mi place, asta ca o viziune a unui fel de a face ceva în meseria asta. Si când spun acest lucru ma refer la proiecte. Nu este un rasfaţ, îmi doresc sa apara cât mai multe proiecte în care cred. Pentru ca uneori nu prea ai de ales si mai faci lucruri si pentru ca trebuie.

Adrian Văncică nu poate trăi fără…

… familie
“Deoarece soţia mea, Elena, fetele noastre si familia, în general, înseamna totul pentru mine.”
… meseria mea
“Daca nu as avea meseria pe care o am, nu cred ca mi-ar placea viaţa mea.”
… faptul ca sunt român
“Daca as fi fost orice altceva, american sau australian, daca as fi avut modul lor de a privi lumea, nu cred ca mi-ar mai placea. Eu consider ca suntem norocosi ca ne-am nascut români si avem felul acesta de a privi lucrurile, usor neserios, ca sa nu spun în bascalie, lucru care însa ne si salveaza, sa trecem mai usor prin vremurile pe care le traim.”