Gustare: Crochete din varză cu piure de cartofi

.

Un alt fel de mâncare!
Vegetarienii vor fi foarte fericiţi.
PENTRU 4 PERSOANE – PREPARARE: 20 MINUTE 
PRĂJIRE: 4-5 MINUTE

►1 varză albă
► 1 legătură pătrunjel
► 4 căţei de usturoi
► ulei pentru prăjit
Aluat:
► 1 ou
► 4 linguri de lapte
► 6 linguri făină
► pesmet
Cartofii piure:
► 700 g cartofi
► 4 linguri sos de roşii
► 2 roşii
► 1 ceapă
► 1 lingură unt
► sare

► Se fierb frunzele de varză timp de 10 minute. Se scurg de apă şi se lasă să se usuce. Se curăţă usturoiul şi se taie felii.
► Pe o frunză se presară pătrunjel tocat şi feliile de usturoi şi se acoperă cu o altă frunză de varză. Se repetă procesul. Se rulează cele trei frunze de varză cu umplutura între ele şi se prinde cu o scobitoare.
► Se face un aluat din ouă, lapte, făină şi puţină sare şi se înfăşoară rulourile de varză în acest aluat.
► Se dau prin pesmet şi se prăjesc în uleiul încins, până prin o culoare aurie. Se serveşte cu piure de cartofi.
► Se fierb cartofii în apă sărată până când se sfărâmă. Se zdrobesc şi se adaugă ceapa călită în unt şi sosul de roşii.  La sfârşit, se decorează cu feliuţe de roşii şi se serveşte alături de crochetele de varză, tăiate rondele.
►Se serveşte cu salată de roşii cu ceapă.

Urmăreşte cel mai nou VIDEO încărcat pe unica.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News

Primești pe e-mail cele mai importante articole apărute pe Unica.ro!
Abonează-te la newsletter
buton