Alex Dima, de la teolog la jurnalist. Ce nu știai despre reporterul de la „România, te iubesc”

La televizor, Alex Dima este serios și prezintă informațiile cu hotărârea că poate schimba România în bine. În realitate însă, Alex Dima este un om religios și un tată iubitor.

Citește și – Alex Dima – Între hoţi şi păpuşi Barbie

Gazda emisiunii „România, te iubesc” își exercită meseria de jurnalist în paralel cu cea de tată și își crește singur fetița, după ce soția lui a fost răpusă de cancer. Puțini sunt cei care știu că jurnalistul este absolvent al Facultății de Teologie și a predat ore de religie timp de un an.

A renunțat la teologie de dragul jurnalismului, dar a rămas același om spiritual și continuă să respecte tradițiile religioase. Își face semnul crucii de fiecare dată când se așază la masă, la fel și fiica lui, Sara, pe care a educat-o în același mediu.

„De la bunica am învățat să fiu tot timpul vesel. Și să iau greutățile sau orice mi se întâmplă în viață, ca pe un dat și să nu te lupți foarte mult cu ele și să treci peste și să mergi mai departe. De altfel de acolo mi se trage. Eu întotdeauna spun că în materialele mele întotdeauna cu un ochi râzi și cu un ochi plângi”, a declarat Alex Dima într-un interviu pentru Europa FM.

Astăzi, Alex Dima nu este doar un jurnalist foarte bun și corect, dar reușește să îi inspire pe cei din jurul său prin felul în care priveşte viaţa şi prin modul activ in care se implică să îi ajute pe cei aflaţi în suferinţă.

Citește și – Cristian Leonte: „Mă revolt de fiecare dată mai mult“

Citeste continuarea pe pagina urmatoare: 1 2

Recomandari
Doctorul Zilei
Glamour
Elle
Sfatul Medicului
Viva.ro
Mai multe din Vedete

FII PRIMA CARE AFLĂ

...tot ce trebuie să știe o femeie specială, ca tine

Abonează-te la newsletterul Unica și primești imediat un e-book GRATUIT
cu tendințele de toamnă-iarnă 2017-2018 în modă și frumusețe!

Vă recomandăm: