Emma Watson pune Harry Potter pe raft

De Stela Moisescu, pe

Emma Watson sau Hermione Granger, prietena lui Harry Potter, dupa cum o stim cu totii, se pregateste sufleteste pentru despartirea de familia „Harry Potter”.

Pe 24 iulie se lanseaza in Romania partea a 6-a a seriei de succes- „Harry Potter and the Half-Blood Prince”, urmand ca in 2010 si 2011 sa vizionam cu sufletul la gura Harry Potter and The Deathly Hallows, partea I si partea II, acestea fiind ultimele ecranizari avand la baza cartile autoarei J. K. Rowling.

Actrita va incheia astfel un capitol important al carierei sale, 10 de ani de munca, care i-au tinut drept copilarie, dupa cum declara aceasta la Gala Premiilor „National Movie Awards” in 2008.

Si pentru ca filmarile la ultima carte „Harry Potter” sunt in desfasurare, presa nu mai conteneste cu intrebari despre planurile ei de viitor, asta si pentru ca in ultimul deceniu ea a impresionat criticii cu prospetimea rolului din Harry Potter.

Nu degeaba a castigat premiile: „Young Artist Award” (in 2001- cand avea doar 11 ani), „Phoenix Film Critics Society Awards” (in 2002), „National Movie Award, UK” (in 2007) – pentru performanta din Harry Potter si a strans o multime de nominalizari!

Ce va face in continuare?

In orice caz nu vrea sa ia exemplul altor actori, care dorind sa scape de emblema unui rol (sau gen de rol) jucat o lunga perioada de timp, ajung sa ia decizii indoielnice si sa-si puna in umbra succesul dobandit (vezi Lindsay Lohan care dupa o serie de roluri in comedii, a acceptat sa joace in filmul horror „I know who killed me”, film aspru criticat care a fortat-o sa revina la reteta ei obinuita- comediile).

Emma Watson a marturusit in Februarie a.c. pentru revista britanica Live ca nu vrea sa-si forteze cariera sau sa faca vreo miscare socanta. Ea nu se grabeste sa scape de fenomenul Harry Potter asa ca pana acum nu are multe proiecte independente.

Putem aminti filmul drama „Ballet Shoes” (film lansat doar pe micile ecranele) si „The Tale of Despereaux” (o animatie unde isi imprumuta vocea). In 2010 va juca in filmul de dragoste „Napoleon and Betsy” care are la baza fapte reale. O interpreteaza pe Betsy, o tanara incapatanata de vita nobila, rol care i-a apartinut initial lui Scarlett Johannson.

Educatia pe primul loc

Daca Emma nu se grabeste cu actoria, nu acelasi lucru se intampla cu educatia ei.

Atipic unei vedete care a strans pana la 18 ani peste 15 milioane de dolari, Emmei ii place scoala! Ea vrea sa urmeze o facultate de prestigiu dupa filmarile la „Harry Potter and The Deathly Hallows”. Conform ziarului britanic „News of the World” Emma s-a hotarat deja asupra Universitatii Brown din S.U.A. urmand sa inceapa cursurile chiar din toamna acestui an.

Legat de averea ei si importanta studiilor Emma Watson conchide: „Sa fim cinstiti, am suficienti bani incat sa nu mai muncesc niciodata, dar nu imi doresc asta pentru mine. Invatatul ma motiveaza si sincer cred ca alegerea mea de a studia la facultate, ma va face o actrita mai buna”.

Naturalete si integritate

Emma Watson, apreciata pentru trasaturile fine creionate cu un accent british irezistibil, a acceptat provocarea de a fi imaginea unui brand de moda. Ea apare in noua campanie a brandului britanic „Burberry”, cu o imagine diferita fata de cea cu care ne-a obisnuit, abordand un look sofisticat.

Foto: RDB