Recomandări de weekend în Bucureşti

De Nicoleta Galeteanu pe

Un nou final de săptămână, un nou prilej de sărbătoare, Sfântul Gheorghe, purtătorul de biruinţă, este unul dintre cei mai veneraţi sfinţi din calendarul ortodox.
Pentru că ar fi păcat să nu îl cinsteşti cum se cuvine pe cel care ne este „patron spiritual”, iată ce alternative de distracţie îţi rezervă Capitala, alături de cei aproape un milion de români care îşi aniversează ziua de nume în această zi.
 
La Muzeul Ţăranului Român, pe parcursul întregului weekend găseşti un târg de cadouri speciale pentru cei care te-au invitat deja la petrecere, iar la sala Dalles poţi vizita un târg de bijuterie contemporană „Autor 3.0″, unde vei găsi şi preţuri acceptabile.
 
Nu aveam cum să neglijăm filmul nici în acest weekend. Pentru cei care preferă un fotoliu comod şi floricele, Festivalul de Film Bucharest (B-EST IFF) te aşteaptă la cinema Scala şi Elvira Popescu, începând cu ora 19:00, cu filme importante, premiate în festivaluri internaţionale, producţii de artă şi creaţii inovatoare.

Stralucire/Glyanets, în regia lui Andrei Konchalovski, este o peliculă pe care nu ar trebui să o ratezi, pe care o poţi critica în prezenţa regizorului.

Un eveniment de anvergură este pregătit deja fanilor de muzică electronică. Cea de-a cincea ediţie a festivalului Rokolectiv (23 şi 25 aprilie) propune un show extraordinar cu 15 concerte live şi 40 de artişti olandezi de renume – Legowelt şi Nacho Patrol, Juju & Jordash şi Syncom Data -, care vor mixa la The Ark şi Muzeul Naţional de Artă Contemporană din Bucuersti, de la ora 19:00.       
Vineri începe cea de-a două ediţie a petrecerii deja consacrate în rândul iubitorilor de jazz, „Interbelic Jazz Party”. Aşadar, Green Hours 22 Jazz Cafe te aşteaptă vineri, de la 21:00, pe Calea Victoriei la numărul 120. Şi tot vineri, îi poţi asculta pe cei de la „Proconsul” în Club Jukebox, începând cu ora 22:30.       
 
Îţi recomandăm în aceeaşi măsură şi alte evenimente interesante care au loc în Bucureşti.  
 

Vineri – concerte

Jazzadezz – Club Prometheus, 21:00     
The Amsterdams & Les Elephants Bizarres – Control, 22:00
Ripped Jeans Party – Jet Set Events Hall, 22:00     
OCS – Suburbia, 22:00     
RockDay – Romexpo, 19:00
The Magic Sounds of Live Music – Sala de lectură, 20:30     
Romanian G3 – Big Mamou, 22:00     
Proconsul – Jukebox Club, 22:30     

Petreceri

Ziua Cărţii – Party literar, Rooms, 19:30     
Karaoke & Magic Night -100 Crossroads, 21:00     
Party All Inclusive – Jaya Maison, 22:00     
Oldschool 2 Nuskool Party! – Fabrica, 22:00         
Sllash & Doppe – Barocco Club, 23:00     
Funky Mamas – Other Side, 23:00     
Viva la revolucion – El Primer Comandante, 21:00

Sâmbătă – concerte

Cafe concert şi jazz – Sala de lectură, 19:30     
Jaya the Cat – Suburbia, 21:00     
Guess Who & Spike – Jet Set Events Hall, 20:00     
Blues Event – Big Mamou, 22:00
The Alchemists – Tribute Dire Straits – Hard Rock Cafe, 22:30
Clopo 13 Band – Jukebox Club, 22:30     

Petreceri

Karaoke AC/DC – Fire Club, 21:00
Magic Night – HasHas coffee & lounge, 21:00     
iRock” – Drumandbass & Dubstep Night – Fabrica, 22:00
B-Boy Party – Frame Club, 22:00
ButterflyEffect Night – Silver Church, 22:00
Groove Soundsystem – Barocco Club, 23:00     
Sasha – Kristal Glam Club, 23:00     
Old School Session – Post Cochet, 23:00         

Spectacole

Broadway Bucureşti! – Teatrul Naţional de Operetă Ion Dacian, 19:00
Stand up Comedy – HasHas Coffee & Lounge 2, 20:00     
Blind – Glendale Art Cafe, 20:00    

Duminică – concerte

Legacy – Across the Times, Fabrica, 19:30     
Tribute Nirvana – Suburbia, 20:00
Wild World by Eric Martin – Silver Church, 20:30
Duke Ellington Orchestra – Sala Palatului, 20:30     
Sarmalele Reci – de 16 ani mancarea preferată a românilor – Music Club, 22:00
Popa Sapka Live! – Fire Club, 21:00     
Cafe Concert – Sala de lectură, 21:00

Petreceri

Fitness party – Oktoberfest, 21:00     
Uali propune – B52, 18:00     

Expoziţii

Povestea unui palat: Cotroceni (fotografie 3D, Mihai Moiceanu) – Muzeul Cotroceni, 10:00
Suck my art (George Bodocan) – ANAID Art Gallery, 11:00
Bătrâna, Trecutul si Dependenţa (Andrei Marcu) – Sala de lectură, 15:00
Tonitza – armonii de culoare – Muzeul Cotroceni, 09:30     
Ateliere de patrimoniu (multimedia) – Muzeul Ţăranului Român, 11:00
Bistro (Aurelia Chiru, pictura) – Ceainaria Tabiet, 14:00     

Târguri

Târgul de Sfântul Gheorghe – Muzeul Ţăranului Român, 09:00     
Green Fair – Ediţia a XXIII-a – Green Hours, 10:00
Autor 3.0 – Târg de bijuterie contemporană – Dalles, 11:00     
TattooShow – Salonul de Tatuaje si Body Piercing – Romexpo, 10:00
Probează şi pozează: episodul al II-lea – Serendipity coffee & tea, 11:00
Kogel-Mogel – tradiţii evreieşti din Polonia – Muzeul Ţăranului Român, 21:50 (sâmbătă)

Foto: Shutterstock

Urmăreşte cel mai nou VIDEO încărcat pe unica.ro

Câți bani câștigă Delia pe o oră de cântat

Câți bani câștigă Delia pe o oră de cântat