George-Alin Anastasescu, Paul-Cătălin Gancea și Costin Mincu, proprietarii clubului Colectiv în care a avut loc un incendiu ce a ucis 27 de persoane, spun că nu aveau habar despre artificiile ce urmau să fie aprinse în timpul concertului trupei Goodbye to Gravity.
Cei trei au susținut în fața anchetatorilor că nu au nicio vină și că nu au știut nimic din ce își doreau să facă oamenii care au închiriat spațiul.
În același timp, procurorii de la Secţia de urmărire penală şi criminalistică din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie efectuează propria anchetă la fața locului, după ce au preluat cazul de la colegii de la Parchetul de pe lângă Tribunalul București. Fac acum propriile măsurători, împreună cu polițiștii de la Omoruri, se reiau fotografiile și sunt audiați, din nou, martorii.