Ca și în alți ani, finala Eurovision România produce controverse, fanii nefiind de acord cu alegerea juriului. Ei au creat o petiție online prin care cer schimbarea reprezentantei România la Eurovision.
Newsletter zilnic Unica
Intră în lumea Unica pentru a fi la curent cu cele mai importante informații din lifestyle-ul feminin.
Mai precis, fanii concursului nu sunt de acord ca România să fie reprezentată la Eurovision de Esthr Peony și cer nominalizarea Laurei Bretan drept câștigătoare.
Laura a câștigat votul publicului cu piesa ”Dear Father”, dar nu și pe cel al juriului, iar televiziunea publică, organizatorul finalei Eurovision România, a fost aspru criticată.
După votului publicului, Laura Bretan a fost pe locul întâi, urmată de Trooper și Bella Santiago. Însă juriul a plasat-o pe Laura abia pe locul al treilea.