Reacție adversă atipică după administrarea vacinului anti-COVID-19 de la Johnson&Johnson

De Unica.ro, pe Ultimul update Joi, 01 aprilie 2021, 18:31

Richard Terrell, un bărbat în vârstă de 74 de ani, din Virginia, SUA, a avut o reacție adversă atipică după ce a primit vacinul anti-COVID-19 de la Johnson&Johnson.

Citeşte şi: Studiu: Vaccinul Pfizer, eficient în proporție de 100% în rândul copiilor

La patru zile după primirea primei doze de vaccin, bărbatul s-a trezit cu o erupție severă la nivelul pielii și cu mâncărimi puternice, așa că s-a prezentat la medicul dermatolog care l-a trimis direct la Urgență. Medicii spun că simptomele au apărut din cauza serului Johnson&Johnson. Erupția a evoluat rapid pe întrega suprafață a pielii, iar la scut timp, bucăți de epidermă au început să cadă.

Citește gratuit ediția de aprilie a revistei Unica. O găsești AICI

„Am început să simt un disconfort la subraț. Câteva zile mai târziu am început să am mâncărimi. Pielea s-a umflat și s-a înroșit”, a spus Terrell, potrivit Business Insider.

 

Doctorii spun că această reacție este “extrem de rară”, dar cu toate acestea, recomandă ca oamenii să nu renunțe la imunizarea cu serul Johnson&Johnson.

Foto – 123rf.com

Urmăreşte cel mai nou VIDEO încărcat pe unica.ro
Primești pe e-mail cele mai importante articole apărute pe Unica.ro!