Cum a câștigat primii bani fetița Adrianei Iliescu, cea mai bătrână mamă din lume

De Mădălina Manole pe 05 decembrie 2018
Adriana Iliescu, cea mai bătrână mamă din lume care în anul 2005 a intrat în Cartea Recordurilor cu acest titlu, se mândrește cu fetița ei, Eliza, în vârstă de  13 ani. Micuța a reușit să câștige primii săi bani la o vârstă destul de fragedă.

Eliza Iliescu este elevă în clasa a IX-a la colegiul “Dimitrie Paciurea” din Bucureşti. Aceasta a fost născută pe când mama sa, Adriana Iliescu, profesor universitar la bază, avea 67 de ani și era deja ieșită la pensie. Este de la sine înțeles că s-au descurcat greu cu banii, iar micuța s-a ambiționat să aibă propriul său venit, chiar dacă nu a fost vorba de unul constant. Astfel, adolescenta a participat încă de la vârsta de 10 ani la numeroase concursuri și la unele dintre acestea chiar a câștigat burse de merit: “Pentru distincţiile primite la concursuri şi olimpiade a luat bursă de excelenţă. A primit şi un premiu în bani, în valoare de 1.000 de lei. A vrut să-şi cumpere un telefon mobil modern, din acela peste care se trage cu degetul pe ecran. Am lăsat-o! Nu am certat-o nici când «l-a învăţat să înoate», am lăsat-o să-şi ia altul. Ăsta a fost singurul ei capriciu, în rest nu are fiţe, nici toane” , – a povestit Adriana Iliescu în urmă cu mai mult timp.

Sursă foto: Arhivă

Cum arăta Adelina Pestrițu în copilărie: "Îmi dau seamă cât de repede trecem prin viață"