Cum s-a îmbrăcat Elena Udrea la ieşirea din închisoare. Ce reprezintă non-culoarea aleasă de fosta ministră

.
Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

Elena Udrea a ieșit astăzi, 17 iulie 2025, din închisoare, după o perioadă lungă de detenție. De la momentul în care a părăsit Penitenciarul Târgșor, fosta ministră a atras atenția nu doar prin declarațiile sale, ci și prin ținuta aleasă pentru această ocazie importantă. Albă, simplă, dar încărcată de semnificații, această non-culoare a fost o alegere strategică, care a surprins atât jurnaliștii, cât și opinia publică. Dar ce mesaj ascunde această alegere vestimentară?

Elena Udrea a ieşit din închisoare

În data de 17 iulie, Elena Udrea a părăsit Penitenciarul Târgșor, unde a executat o pedeapsă de 1.478 de zile, dintr-un total de 2.192 de zile. Fosta ministră, condamnată în dosarul „Gala Bute”, a fost înconjurată de familie și apropiați, dar și de jurnaliști, care nu au lăsat să scape niciun detaliu important. În fața camerelor, Elena Udrea a apărut cu un zâmbet pe buze, dar și cu o ținută deosebită, care a stârnit imediat atenția.

Ce ţinută a ales Elena Udrea

Pentru ieșirea din închisoare, Elena Udrea a ales o ținută albă, completată cu pantofi cu toc bleu. Această alegere a fost mult mai mult decât una estetică: culoarea albă, folosită în mod tradițional în culturi occidentale pentru a transmite ideea de puritate și început nou, a fost o alegere deliberată. Albul este asociat, de asemenea, cu neutralitatea și detașarea de trecut, semnificând reînnoirea și curățenia morală.

În contextul ieșirii din închisoare, această culoare poate fi interpretată ca un semn al dorinței de a lăsa în urmă perioadele întunecate ale vieții sale și de a începe o nouă etapă. Mai mult decât atât, albul este o culoare care atrage atenția fără a fi agresiv vizual, sugerând transparență și sinceritate. Este un semn subtil al unui nou început, chiar și fără cuvinte.

Ce mesaj a vrut să transmită Elena Udrea prin ținuta aleasă

Este evident că Elena Udrea a fost conștientă de impactul pe care îl poate avea apariția sa în fața camerelor de filmat. Cu toate că nu a spus nimic explicit despre semnificația ținutei alese, aceasta a fost o decizie strategică, care a adus aminte de o fetișizare a purității și a unei noi căi.

Aceasta a ales să poarte o vestă albă, decoltată, care a lăsat un aer elegant și, în același timp, de detașare de vechea sa imagine publică. Părul blond impecabil și machiajul natural, cu ruj roz aprins, au completat perfect această ținută, accentuând imaginea de femeie care începe un nou capitol al vieții sale.

Citeşte şi: Primele imagini cu Elena Udrea, la ieșirea din penitenciar: „Îi mulțumesc lui Dumnezeu că această încercare e încheiată”

Citeşte şi: Adrian Alexandrov, primele declarații despre eliberarea Elenei Udrea: „Cea mică nu știe încă”

Declarațiile Elenei Udrea: Liniște și reînnoire

Pe lângă ținuta sa semnificativă, Elena Udrea a făcut câteva declarații importante la ieșirea din închisoare.

„Îi mulțumesc fetiței mele că și-a petrecut copilăria în penitenciar”, a spus fosta ministră, subliniind momentele dificile prin care a trecut în timpul detenției, potrivit libertatea.ro.

De asemenea, Udrea a declarat că nu intenționează să părăsească România și că își dorește să își crească fiica în țara unde aceasta are prietenii.

Deși a evitat să vorbească prea mult despre viitorul său profesional, Elena Udrea a lăsat să se înțeleagă că este deschisă unui eventual „reveniment” în viața politică.

„Deși, văzând cine face politică azi, mai că m-ar bate gândul să reintru în scenă. Glumesc”, a mai spyus ea cu un zâmbet ironic, sugerând că în ciuda trecutului său, nu exclude nici o posibilă revenire pe scena politică.

Elena Udrea despre dosarul „Gala Bute”

Fosta ministră a vorbit și despre dosarul „Gala Bute” și despre implicarea sa în organizarea evenimentului. Elena Udrea a subliniat că nu a produs pagube și a continuat să își susțină poziția că „Gala Bute a fost făcută cu mândrie pentru poporul român”.

„Dacă știam că asta mă va despărți de fiica mea, nu aș mai fi făcut-o”, a spus ea, referindu-se la consecințele care au urmat. În acest context, fosta ministră a menționat și sprijinul primit de la Gigi Becali, care a susținut-o în această perioadă dificilă.

Sursa foto: libertatea.ro

Ultima modificare iulie 17, 2025 5:36 pm

    
Vedete din Romania Vedete internationale