Premiile Oscar 2021: Filmul „Colectiv”, nominalizat la două categorii

De Unica.ro, pe Ultimul update Luni, 15 martie 2021, 16:28
Filmul documentar „Colectiv”, regizat de Alexander Nanau, a fost nominalizat la Premiile Oscar 2021, la două categorii: „Cel mai bun film străin” și „Cel mai bun documentar”. 

Nominalizările pentru cea de-a 93-a ediţie a galei premiilor Oscar au fost anunțat într-o prezentare online, de actriţa Priyanka Chopra Jonas și soțul ei, cântărețul Nick Jonas. Pentru prima oară în istoria celor mai râvnite premii din industria cinematografică, un film românesc este nominalizat la Oscar.

Citește și: Alexander Nanau, regizorul filmului „Colectiv“, a refuzat o medalie din partea președintelui Klaus Iohannis

Premiile Oscar 2021: Filmul „Colectiv”, nominalizat la două categorii

Filmul documentar „Colectiv”, regizat de Alexander Nanau, a primit două nominalizări: „Cel mai bun film străin” și „Cel mai bun documentar”.

Producția românească va fi, în 2021, cel de-al patrulea documentar din istorie care concurează la Film internațional. De asemenea, este a doua oară în istoria Oscarului, după Honeyland, când un film documentar are două nominalizări, potrivit Libertatea.ro.

În 2020, filmul „Colectiv” a câştigat Premiul Academiei Europene de film pentru cel mai bun documentar. Pelicula a mai luat premiul pentru cel mai bun lungmetraj străin de la Societatea Naţională a Criticilor de Film din Statele Unite.

La categoria documentar, alături de „Colectiv” au mai fost nominalizate „Crip Camp”, „The Mole Agent”, „My Octopus Teacher” şi „Time”. La categoria lungmetraj internaţional, concurează cu „Another Round” (Danemarca), „Better Days” (Hong Kong), „The Man Who Sold His Skin” (Tunisia) şi „Quo Vadis, Aida?” (Bosnia şi Herţegovina, coproducţie cu participare românească).

Citește online gratuit numărul de martie al revistei Unica

În trecut, România a mai ajuns de două ori pe lista scurtă. În 2013, filmul „După dealuri”, regizat de Cristian Mungiu, a fost selectat pe o listă de 9 lungmetraje. În 2020, scurtmetrajul lui Bogdan Mureșanu, „Cadoul de Crăciun”, a intrat pe lista scurtă la categoria „cel mai bun scurtmetraj”. Niciuna dintre producții nu a primit însă nominalizarea.

Lista nominalizărilor la Premiile Oscar 2021

Lista completă a nominalizărilor pentru cea de-a 93-a gală a premiilor Oscar, care va avea loc în data de 25 aprilie.
Cel mai bun film: „The Father”, „Judas and the Black Messiah”, „Mank”, „Minari”, „Nomadland”, „Promising Young Woman”, „Sound of Metal”, „The Trial of the Chicago 7”;
Cel mai bun regizor: Thomas Vinterberg („Another Round”), David Fincher („Mank”), Lee Isaac Chung („Minari”), Chloé Zhao („Nomadland”), Emerald Fennell („Promising Young Woman”);
Cea mai bună actriţă: Viola Davis („Ma Rainey’s Black Bottom”), Andra Day („The United States v. Billie Holiday”), Vanessa Kirby („Pieces of a Woman”), Frances McDormand („Nomadland”), Carey Mulligan („Promising Young Woman”);
Cel mai bun actor: Riz Ahmed („Sound of Metal”), Chadwick Boseman („Ma Rainey’s Black Bottom”), Anthony Hopkins („The Father”), Gary Oldman („Mank”), Steven Yeun („Minari”);
Cea mai bună actriţă în rol secundar: Maria Bakalova („Borat Subsequent Moviefilm”), Glenn Close („Hillbilly Elegy”), Olivia Colman („The Father”), Amanda Seyfried („Mank”), Youn Yuh-jung („Minari”);
Cel mai bun actor în rol secundar: Sacha Baron Cohen („The Trial of the Chicago 7”), Daniel Kaluuya („Judas and the Black Messiah”), Leslie Odom Jr. („One Night in Miami”), Paul Raci („Sound of Metal”), Lakeith Stanfield („Judas and the Black Messiah”);
Cel mai bun scenariu original: „Judas and the Black Messiah” – Will Berson, Shaka King, Keith Lucas, Kenneth Lucas, „Minari” – Lee Isaac Chung, „Promising Young Woman” – Emerald Fennell, „Sound of Metal” – Abraham Marder, Darius Marder, Derek Cianfrance, „The Trial of the Chicago 7” – Aaron Sorkin;
Cel mai bun scenariu adaptat: „Borat Subsequent Moviefilm” – Peter Baynham, Sacha Baron Cohen, Jena Friedman, Anthony Hines, Lee Kern, Dan Mazer, Nina Pedrad, Erica Rivinoja, Dan Swimer; „The Father” – Christopher Hampton, Florian Zeller; „Nomadland” – Chloé Zhao, „One Night in Miami” – Kemp Powers; „The White Tiger” – Ramin Bahrani;
Cel mai bun lungmetraj internaţional: „Another Round” (Danemarca), „Better Days” (Hong Kong), „Colectiv” (România), „The Man Who Sold His Skin” (Tunisia), „Quo Vadis, Aida?”(Bosnia şi Herţegovina);
Cel mai bun lungmetraj de animaţie: „Onward” (Pixar), „Over the Moon” (Netflix), „Shaun the Sheep Movie: Farmageddon” (Netflix), „Soul” (Pixar), „Wolfwalkers” (Apple TV Plus/GKIDS);
Cel mai bun lungmetraj documentar: „Colectiv”, „Crip Camp”, „The Mole Agent”, „My Octopus Teacher”, „Time”;
Cea mai bună imagine: „Judas and the Black Messiah”, Sean Bobbitt; „Mank”, Erik Messerschmidt; „News of the World”, Dariusz Wolski; „Nomadland”, Joshua James Richards; „The Trial of the Chicago 7”, Phedon Papamichael;
Cel mai bun montaj: „The Father”, Yorgos Lamprinos; „Nomadland”, Chloé Zhao; „Promising Young Woman”, Frédéric Thoraval; „Sound of Metal”, Mikkel E.G. Nielsen; „The Trial of the Chicago 7”, Alan Baumgarten;
Cel mai bun sunet: „Greyhound” – Odin Benitez, Jason King, Christian P. Minkler, Michael Minkler, Jeff Sawyer; „Mank” – Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunin; „News of the World” – John Pritchett, Mike Prestwood Smith, William Miller, Oliver Tarney, Michael Fentum; „Soul” – Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker, Vince Caro; „Sound of Metal” – Phillip Bladh, Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés, Carolina Santana;
Cele mai bune efecte vizuale: „Love and Monsters”, „The Midnight Sky”, „Mulan”, „The One and Only Ivan”, „Tenet”;
Machiaj şi coafură: „Emma”, „Hillbilly Elegy”, „Ma Rainey’s Black Bottom”, „Mank”, „Pinocchio”;
Cele mai bune costume: „Emma”, „Mank”, „Ma Rainey’s Black Bottom”, „Mulan”, „Pinocchio”;
Cântec original: „Fight for You” (“Judas and the Black Messiah”), „Hear My Voice” („The Trial of the Chicago 7”), „Húsavík” („Eurovision Song Contest”), „Io Si (Seen)” („The Life Ahead”), „Speak Now” („One Night in Miami”);
Cea mai bună coloană sonoră: „Da 5 Bloods” – Terence Blanchard, „Mank” – Trent Reznor & Atticus Ross, „Minari” – Emile Mosseri, „News of the World” – James Newton Howard, „Soul” – Trent Reznor, Atticus Ross, & Jon Batiste;
Design de producţie: „The Father”, „Ma Rainey’s Black Bottom”, „Mank”, „News of the World”, „Tenet”;
Cel mai bun scurtmetraj live-action: „Feeling Through”, „The Letter Room”, „The Present”, „Two Distant Strangers”, „White Eye”;
Cel mai bun scurtmetraj de animaţie: „Burrow” (Disney Plus/Pixar), „Genius Loci” (Kazak Productions), „If Anything Happens I Love You” (Netflix), „Opera” (Beasts & Natives Alike), „Yes-People” (CAOZ hf. Hólamói);
Cel mai bun scurtmetraj documentar: „Colette”, „A Concerto Is a Conversation”, „Do Not Split”, „Hunger Ward”, „A Love Song for Latasha”.

Sursă foto: Libertatea.ro

Urmăreşte cel mai nou VIDEO încărcat pe unica.ro
Primești pe e-mail cele mai importante articole apărute pe Unica.ro!