Prietenii iti spun: Sunt aici! Te ascult!

Toti avem prieteni, mai multi sau mai putini, de mai demult sau de curand. Si eu am prietene din liceu, din facultate sau de la serviciu. Poate da, conteaza si durata, ca prietenia ar fi ca un vin bun, care cu cat e mai vechi, cu atat e mai apreciat. Dar asta nu inseamna ca nu putem gasi prietenie intr-o cunostinta mai recenta, sau macar o amicitie. Gasim. E ceva nativ si omenesc sa ne imprietenim cu semenii nostri. Cu prietenele mele am ras si am plans impreuna, am trecut prin multe lucruri, ne-am ajutat la nevoie. Ca o prietenie sa reziste trebuie sa comunici, fie ca fata in fata, la telefon sau pe messenger, sa fie un feed-back. Si asta fac si eu cu prietenele mele, vorbim mult, ne povestim lucruri, iesim la cumparaturi sau prin club, la teatru sau, pur si simplu, la o inghetata in parc. Un prieten nu va spune niciodata “Am treaba”, el isi va face timp pentru tine si va spune “Te ascult”, “Sunt aici”, pentru ca esenta unei prietenii este intelegerea celuilalt din prea putine cuvinte sau dincolo de cuvinte. Prietenul stie cand ai nevoie de el, la bine si la rau, a dobandit o intuitie atunci cand v-ati imprietenit. S-a facut un pact automat, o conventie dictata de regulile nescrise ale prieteniei.

Urmăreşte cel mai nou VIDEO incărcat pe unica.ro
Jurnalul.ro
Observator.tv