“Non-sensul giratoriu şi alte non-sensuri de ieri si de azi” de Matei Pleşu

O carte sprinţară, acidulată, dar nu acidă, veselă, când nu altoită cu melancolii, premonitorie pe-alocuri, nostalgică printre rânduri.
Un şir bine împletit de poveşti scurte şi pestriţe ca înseşi întâmplările lumii noastre.

Aveam carnetul de câteva luni când m-a oprit un poliţist întâia oară. Funcţionar păgubos condamnat să lucreze în stradă, se proteja cum ştia el mai bine de vitregiile vieţii de teren. Purta sub uniformă o flanelă groasă de lână, iar din urechi îi ieşeau şomoioage de vată: să nu-l tragă curentul prin secţie, să nu-l bată vântul prin intersecţie. Îi întind actele. Le preia mecanic, fără să se uite. Ma întreabă: “Ce faci?”, mărturisesc: “Conduceam.” “Unde te duci?” – “Acasă.” “De unde vii?” – “De la facultate.” “Ce facultate?” – “Filozofie.” “Şi ce se face pe-acolo?” – Îi enumăr conştiincios câteva nume de cursuri. Se uită lung, cu aerul că ceva nu iese la număr, apoi mă întreabă iscusit: “Da’ ia zi-mi, logică nu vă învaţă?” – “Ba da”, îmi recunosc eu scăparea, simţind îngrijorat cum întrebările, la început arbitrare, încep să fie ţintite, să bată undeva: “Păi bine, dom’le” – triumfă el – “e logic să treci pe roşu?!” Am tăcut, picat la examenul de logică în traseu. Cu generozitate de învingător, mă graţiază. Îmi înapoiază actele neprihănite şi-mi şopteşte-n zeflemea: “Circulaţi!” (Matei PLEŞU)

Romanul a apărut la Editura Humanitas
Colecţia Râsul lumii

Urmăreşte cel mai nou VIDEO incărcat pe unica.ro