Madeleine mizează în afaceri pe semnatura “Ana Aslan”

A intrat in bransa cosmeticelor la New York, pe cand era la liceu. Iar anul acesta, Madeleine Florescu a inceput face-liftul Gerovital.

"Cred ca as putea sa vand castraveti gradinarului. Trebuie doar sa cred in castraveti"

Cand Madeleine era mica, bunicul, colonel in armata, o alinta “soldatelul lui tataie”. El i-a tinut loc de tata pana ce Madeleine si mama sa au emigrat in America, unde familia Florescu s-a reintregit. Madeleine abia intrase in clasa a noua. S-a adaptat repede la stilul productiv al americanilor: primul job, part-time, l-a avut in liceu, ca beauty consultant intr-un magazin universal. Dupa care a urmat celebrul Macy’s, unde a lucrat pentru Dior. Intre timp, daduse la facultate, la New York University, Stern School of Business, unde n-a ramas mult. Dupa un an si jumatate, s-a gandit ca vrea sa imbine partea de business cu pasiunea pentru beauty si fashion, asa ca s-a transferat la Fashion Institute of Technology.

S-a inrolat in armata la 20 de ani
Iar intre cele doua facultati si-a luat o pauza, pe care si-a petrecut-o in…. armata. S-a inrolat ca voluntar, la fel ca Goldie Hawn in “Private Benjamin”. De la bunicul-colonel i s-a tras. “Ma uitam printre decoratiile lui, armele lui. Imi spuneam: Trebuie sa ajung si eu un soldat!”

Cand s-a intors din armata, mergea doar seara la cursuri. “Deja cand incepi sa lucrezi si sa fii productiv, iti dai seama si te intrebi: Daca as merge acum la scoala full time, cat m-ar costa? Or, ea deja castiga 60.000-70.000 de dolari pe an. S-a mutat la Saks Fifth Avenue, care are cel mai profitabil etaj de produse cosmetice din lume, unde lucra ca beauty consultant pentru Clinique. Zice ca a facut bani frumosi la jobul asta, plus tot felul de bonusuri. A castigat si un inel Cartier Trinity pentru ca a vandut  10.000 de parfumuri de-ale lor in trei luni.

Cum a devenit director de vanzari pe America de Nord, cu un salariu anual de sase cifre in dolari? Ce a facut-o sa semneze contractul cu Gerovital? Gasesti si raspunsurile la aceste intrebari, citind intregul articol despre Madeleine, in Unica de Decembrie.

Urmăreşte cel mai nou VIDEO incărcat pe unica.ro
Jurnalul.ro
Observator.tv