Nominalizările la Premiile Oscar 2010

Marea cursă pentru Premiile Oscar a început oficial, dupa ce Academia Americană de film a publicat astăzi lista finală a nominalizărilor pentru Oscar 2010.

Iată care sunt propunerile criticilor de film pentru Premiile Oscar din acest an.

 

Cel mai bun film

Avatar"
The Blind Side"
District 9"
An Education"
The Hurt Locker"
Inglouriuous Basterds"
Precious"
A Serious Man"
Up"
Up in the Air"

Cel mai bun regizor

Kathryn Bigelow, “The Hurt Locker"
James Cameron, “Avatar "
Lee Daniels, “Precious"
Jason Reitman, “Up in the Air"
Quentin Tarantino, “Inglourious Basterds"

Cel mai bun actor, în rol principal

Jeff Bridges, “Crazy Heart"
George Clooney, “Up in the Air"
Colin Firth, “A Single Man"
Morgan Freeman, “Invictus"
Jeremy Renner, “The Hurt Locker"

Cea mai buna actriţă, în rol principal

Sandra Bullock, “The Blind Side"
Helen Mirren, “The Last Station"
Carey Mulligan, “An Education"
Gabourey Sidibe, “Precious"
Meryl Streep, “Julie & Julia"

Cel mai bun actor, în rol secundar

Matt Damon, “Invictus"
Woody Harrelson, “The Messenger"
Christopher Plummer, “The Last Station"
Stanley Tucci, “The Lovely Bones"
Christoph Waltz, “Inglourious Basterds"

Cea mai bună actriţă, în rol secundar

Penelope Cruz – “Nine"
Vera Farmiga – “Up in the Air"
Maggie Gyllenhaal – “Crazy Heart"
Anna Kendrick – “Up in the Air"
Mo’Nique – “Precious"

Cel mai bun film de animaţie

Coraline"
Fantastic Mr Fox"
The Princess and the Frog"
The Secret of Kells"
Up"
Cel mai bun scenariu original

“The Hurt Locker" –  Mark Boal
Inglourious Basterds" – Quentin Tarantino
The Messenger" – Oren Moverman, Alessandro Camon
A Serious Man" – Joel Coen, Ethan Coen
Up: Bob Peterson" – Pete Docter

Cel mai bun scenariu adaptat
District 9" – Neill Blomkamp, Terri Tatchell
An Education" – Nick Hornby
In the Loop" – Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire" – Geoffrey Fletcher
“Up in the Air" – Jason Reitman, Sheldon Turner

Cel mai bun film străin

Ajami" (2009) – Scandar Copti, Yaron Shani(Israel)
Das weisse Band: Eine deutsche Kindergeschichte" (2009) – Michael Haneke(Germany)
“El secreto de sus ojos" (2009) – Juan José Campanella(Argentina)
Un proph̬te" (2009) РJacques Audiard(France)
La teta asustada" (2009) – Claudia Llosa(Peru)

Cea mai bună imagine

Avatar" (2009) – Mauro Fiore
Das weisse Band – Eine deutsche Kindergeschichte" (2009) – Christian Berger
Harry Potter and the Half-Blood Prince" (2009) – Bruno Delbonnel
The Hurt Locker" (2008) – Barry Ackroyd
Inglourious Basterds" (2009) – Robert Richardson

Cel mai bun montaj

Avatar" (2009) – Stephen E. Rivkin, John Refoua, James Cameron
District 9" (2009) – Julian Clarke
The Hurt Locker" (2008) – Bob Murawski, Chris Innis
Inglourious Basterds" (2009) – Sally Menke
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire" (2009) – Joe Klotz

Cea mai bună scenografie
 
“Avatar" (2009) – Rick Carter, Robert Stromberg
The Imaginarium of Doctor Parnassus" (2009) – Anastasia Masaro
Nine" (2009) – John Myhre
Sherlock Holmes" (2009) – Sarah Greenwood
The Young Victoria" (2009) – Patrice Vermette

Cele mai bune costume

Bright Star" (2009) – Janet Patterson
Coco avant Chanel" (2009) – Catherine Leterrier
The Imaginarium of Doctor Parnassus" (2009) – Monique Prudhomme
Nine" (2009) – Colleen Atwood
The Young Victoria" (2009) – Sandy Powell

Cel mai bun machiaj

Il divo" (2008)
Star Trek" (2009)
“The Young Victoria" (2009)

Cele mai bune efecte speciale

Avatar" (2009)
District 9" (2009)
Star Trek" (2009)
 
Foto: Shutterstock
 

Urmăreşte cel mai nou VIDEO incărcat pe unica.ro
Jurnalul.ro
Observator.tv
Eva.ro
Loading...
Recomandari
Evz.ro
Doctorul Zilei
Glamour
Elle
Sfatul Medicului
Viva.ro
Mai multe din Divertisment
Vă recomandăm: