Joseph Gordon Levitt – Not Another Teen Star

De Unica.ro pe 19 iulie 2010

Au trecut 20 de ani de la primul lui rol intr-un film si datele …
Joseph Gordon Levitt - Not Another Teen Star Au trecut 20 de ani de la primul lui rol intr-un film si datele problemei nu prea s-au schimbat. Joaca cu aceeasi daruire, nu i-ai da mai mult de 18 ani, refuza sa imbratiseaza cliseele hollywoodiene si iubeste limba franceza si pe cunoscatoarele ei… Sa intre in scena Joseph Gordon-Levitt!

Copiii-vedeta ai Hollywoodului sunt nevoiti sa se reprofileze. O data ajunsi la maturitate, trasaturile lor se schimba, conformatia nu este mereu una fericita si parca si talentul actoricesc dispare in negura timpului. Iar daca niciuna dintre aceste conditii nu a fost indeplinita, atunci, cu siguranta, tentatiile dulci si ilegale ale vietii de artist ii vor face sa-si piarda inocenta care le-a oferit tichetul spre celebritate. Curios este ca Joseph Gordon Levitt nu se inscrie in profilul tipic al starurilor mai sus descrise. Cu toate ca a inceput cariera de timpuriu (a avut primul rol major la varsta de 10 ani in „Candva pe aici trecea un rau” si primele aparitii la 6 ani), nu a facut pauze de reabilitare sau de schimbare de imagine, singura disparitie notabila din televiziune facand-o in anul 2000 cand a intrat la prestigioasa Columbia University. Iar acum dupa 20 de ani de la primul rol, el si-a pastrat zambetul strengaresc care le-a cucerit inima fanilor in „A treia planeta de la Soare”.

Text: Diana Marasoiu

Cum arăta Adelina Pestrițu în copilărie: "Îmi dau seamă cât de repede trecem prin viață"